CW ENERJİ ÜRETİM AĞINI GENİŞLETİYOR
Türkiye´nin lider güneş paneli üreticisi CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, yeni fabrikaları ile birlikte 420 MW olan güneş paneli üretim kapasitelerini 920 MW´a çıkaracaklarını söyledi.
Tarih: 23.3.2018 17:52:34/ 27277okunma / 0yorum

Türkiye´nin lider güneş paneli üreticisi CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, yeni fabrikaları ile birlikte 420 MW olan güneş paneli üretim kapasitelerini 920 MW´a çıkaracaklarını söyledi. Sarvan, 2018 yılı sonunda ise ilk etapta 120 MW üretim kapasitesi ile başlayıp 500 MW´a kadar çıkartmayı planladıkları Antalya Serbest Bölgesi´ndeki bir diğer fabrikalarını devreye almaya hazırlandıklarını belirtti.

Türkiye´nin lider güneş paneli üreticisi CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, 2017 yılı sonu itibari ile CW Enerji olarak mevcut fabrikalarında 420 MW güneş paneli üretim kapasitesine sahip olduklarını, 2018 yılı ortasında 46 bin metrekare büyüklüğünde 920 MW güneş paneli üretim kapasiteli Antalya Organize Sanayi Bölgesi´ndeki yeni fabrikalarına geçeceklerini ifade etti.

Tarık Sarvan, 2018 yılı sonunda ilk etapta 120 MW üretim kapasitesi ile başlayıp 500 MW´a kadar çıkartmayı planladıkları Antalya Serbest Bölgesi´ndeki bir diğer fabrikaları için tüm anlaşmaların sağlandığını kaydetti.

2017 sonu itibari ile 12 ülkeye ihracat yaptıklarını bildiren Tarık Savan, “Almanya, Romanya, İsviçre, İran, Fas, Kosova, Tunus, Suriye, Irak başta olmak üzere şu anda yaklaşık 12 ülkeye ihracat yaparken yeni fabrikamızla birlikte en az 20-25 ülkeye ihracat yapacağız. Amerika, Avrupa ve Afrika´da yeni pazarlara ürün satmayı hedefliyoruz” dedi.

CW Enerji olarak, olmazsa olmazlarının AR-GE ve ÜR-GE olduğunu vurgulayan CW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Sarvan, şunları söyledi:

“Şirketimizde 100´e yakın mühendis var. Ar-Ge ve Ür-Ge ekibimiz 20 kişi. Bir Ar-Ge merkezi olmadık fakat Ar-Ge merkezi gibi çalışıyor, inovatif ürünler geliştiriyoruz. Ar-Ge birimimizde sektörle alakalı çok fazla ürün çıkıyor. Şuanda Türkiye´de ilk bizim mühendislerimiz tarafından geliştirilen, yüz yılın kiremidi olarak adlandırdığımız çatılarımıza özel su sızdırmaz çatı kiremidi geliştirdik. 

Yüz yılın kiremidi diye adlandırdığımız çatıya uygun sızdırmaz güneş panellerimizi, özel kauçuklu, çatıya uygun, su-hava-nem-sıcaklık geçirmeyen, tüm hava koşullarına dayanıklı bir sistem ürettik. Çatıya uygun sızdırmaz güneş paneli çerçeve sistemini ister çatı kiremidi olarak isterseniz sandviç panel şeklinde de kullanabilirsiniz.

Kiremitler, izolasyonu sağlarken, mevcut kiremitlerden daha başarılı. Güneşin düştüğü her metrekareden elektrik üretebildiğimiz ve bu kiremitlerin dış yüzeyi devamlı güneş ile muhatap olduğu için dış yüzeyini de güneş panelleri ile donattık. İzolasyonu da sağlayabilen bu kiremitler ile elektrik enerjinizi de güneşten karşılayabilmenizi mümkün hale getirdik.

Yüzyılın kiremidi olarak tabir ettiğimiz çatıya uygun sızdırmaz güneş panellerimizin test aşamalarını başarıyla tamamladık. Örnek numunemizi şuan kendi fabrikamızın önünde car port - araba garajı olarak yaptık. Seri üretime başlıyoruz. Bir soğuk hava deposunun üzerine yapıyoruz. Bu şekilde yavaş yavaş pazarımızı bilinçlendirip, inovatif ürünümüzle müşterilerimizi tanıştıracağız.

Çatıya uygun sızdırmaz güneş paneli sistemi ürünü ile gelecek yüzyılın evleri tasarlanacak ve bu ürün hem inşaat firmalarına hem de kullanıcılarına çok önemli yan faydalar sağlayacak. Her boy ve ebatta ürettiğimiz bu ürünün 15 watt ile 335 watt aralığında seri üretimine başladık. Hem kendi ülkemize hem de dünya ülkelerine satacağız.

Öncelikle Avrupa ve Arap Yarımadası´na ihraç etmeyi planlıyoruz. Ülkemizde bayilerimiz üzerinden ürüne ulaşabileceksiniz. Gururluyuz. Yeni milli panelimiz, tasarruflu çatıya uygun sızdırmaz güneş paneli sistemimiz ülkemize hayırlı olsun.”

“YERLİ SANAYİCİ DESTEKLENMELİ”

CW Enerji ürünlerinde ortalama yerlilik oranının yüzde 55 olduğunu ifade eden Sarvan, “Aslına bakarsanız şu anda hücre dışında neredeyse tüm ürünlerde yerli hammadde temin edilmesi şansı vardır. Ama ne yazık ki sektörün daha ayaklarının tam olarak yere basamaması nedeniyle gerek sektör ihtiyaçlarına olan cevap gerekse de kalite açısından dünya standartlarını yakalayamamış olması nedeniyle ithal ürünleri tercih etmek zorunda kalıyoruz.

Bu durumda yerlilikte bizim hedeflerimizden ziyade ülkemizin teşvikleri ve diğer girişimcilerin sektöre hitap etmek için yapacağı yatırımlar ön plana geçmektedir. Küçüklü büyüklü 40´ın üzerinde güneş paneli imalatçısı mevcut ülkemizde ve hammaddeleri gerek nitelik gerekse de niceliksel açıdan var olan zorunluluklar yüzünden yurtdışından getirmek durumunda. Yerli panel üretimine verilecek ekstra destekler, sektörün büyümesine ve yerli hammadde imalatçılarının büyümesine yol açacaktır” dedi.

Türkiye güneş enerjisi sektöründe, yerli sanayinin gelişim sürecini değerlendiren Tarık Sarvan, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye´de 2016 yılında 650 MW gücünde güneş enerjisi santrali kuruldu. 2017 yılı sonunda toplam güneş enerjisi santrali kurulu gücü 3 bin 421 MW ulaştı. Şebekeye bağlı güneş enerjisi üretiminin toplam tüketime katkısı yüzde 2.5´e ulaştı. Türkiye 2 bin 737 saat yıllık toplam güneşlenme süresi ve 1527 kWh/ m2 yıllık ortalama güneş enerjisi miktarı ile bu enerjiden çok daha verimli yararlanabilecek konumda.

Güneş panellerindeki maliyet düşüşü ve panel verimliliğinin artması, güneş enerjisi yatırımlarına hız kazandırdı. Türkiye´de güneş enerjisi sektörünün ve güneşten enerji üretim bilincinin artması bizleri sevindiriyor. Fakat yerli üreticiler pazardan gereken payı alamıyor.

Çin´in 2017 yılında 50 GW üzeri bir GES kurulu gücü elde etmesine rağmen Türkiye´nin 2,5 GW kurulu güçte kalması, Çin kendi ülkesinde üretmiş olduğu yerli güneş paneli kullanırken, Türkiye´nin Çin menşeili güneş panelleri kullanması yerli üreticilerin büyüme ivmesini düşürmektedir.

Yerli güneş paneli üreten bir firma olarak, Türkiye´nin toplamda 3 bin 421 MW olan güneş enerjisi santrali kurulu gücünde 300 MW olmak üzere yüzde 4´lük bir paya sahibiz.

CW Enerji olarak yüzde 4´lük pazar payına rağmen, 300 MW kurulu gücümüzle Türkiye´de en büyük pazar payına sahip yerli güneş paneli üreticisiyiz. Yerli güneş panelinin pazar payı çok düşük. Türkiye´de bugüne kadar yabancı üretimli panellerin ithalatını önlemek için gözetim ve anti damping gibi koruyucu önlemler getirilmiş olsa da yerli üretici istenilen pazar payına ulaşamamıştır.”

“TÜRKİYE AVRUPA´DA LİG BİRİNCİSİ”

Türkiye´de 2017 yılı ve öncesinde ciddi bir güneş enerjisinden elektrik üretim sektörü oluştuğunun altını çizen Sarvan, “Hatta 2017 yılında tamamlanan tesisler arasında Türkiye´nin Avrupa´da toplam kapasitede lig birincisi olduğunu görüyoruz.

Bu nedenle GES konusunda yönetmeliklerini ve feed-in tariff mekanizmalarını yeni oluşturan ülkelere deneyimlerini paylaşmak ve yeni ticari olanaklar sağlamak için Türkiye´de güneş enerjisi sanayicilerinin yatırım yapabileceğini ön görüyoruz. Onlardan biri olarak biz aktif olarak İran, Fas, Güney Afrika, Ürdün, Ukrayna, Kazakistan, Almanya, Gana gibi ülkelerin fuarlarına da katılarak bu ülkelere ticari atılımlar yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“ÜLKEMİZİN ENERJİ GELECEĞİNDE OLUMLU BİR RESİM”

CW Enerji olarak, 5-7 Nisan tarihlerinde Solarex İstanbul Fuarı´na, katılacaklarını bildiren Tarık Sarvan fuarın, yaşamımızdaki ürünlere hayat veren güneş teknolojilerine yönelik çözümlerin bir arada sergilendiği; nitelikli ziyaretçisiyle her yıl daha da büyüyen; güneş sektörünün yatırımları için bölgesinin en çok tercih edilen ticari buluşma noktası olduğunu söyledi.

Tarık Sarvan fuarda, Türkiye, Orta ve Batı Avrupa, Balkanlar, Rusya, Kafkaslar, Orta Asya, Orta Doğu, Kuzey Afrika´dan solar endüstrilerinin karar vericileriyle buluşma fırsatı ile birlikte üretim güçlerini göstererek ticaret hacimlerini arttırmayı hedeflediklerini belirtti. Dünya ülkelerinde oluşturdukları güçlü partnerler ve bayi ağlarıyla bu fuarda buluştuklarını ifade eden Sarvan, hatta ağlarına yeni bayiler ekleme fırsatı yakaladıklarını kaydetti. 

Sarvan, 2018 Solarex fuarında Türkiye´nin dört bir köşesinde tamamlamış oldukları küçük ve büyük çaplı çatı ve arazi tipi fotovoltaik, fotovoltaik sulama projeleri, “power pack off-grid”sistem projelerini ziyaretçilerine anlatacaklarını ifade etti. 

Tarık Sarvan, ayrıca CW Enerji´nin Alman teknolojisi ve Türk mühendisliği ile kendi üretimi olan power pack, akıllı kutu kompakt ( invertör, akü, şarj kontrol cihazını bir arada barından tak kullan cihaz), kendi mühendisleri tarafından geliştirilen çatı kiremitlerini, BIPV cam cam renkli hücreli dış cephe kaplama panellerini, PERC hücreli panellerini ve solar panellerini hem yerli ve hem de yabancı ziyaretçileri ile buluşturacaklarını söyledi.

Yenilenen teknolojiye ayak uyduran ve her geçen gün teknolojiye uygun bir şekilde üretim hatlarını yenileyen, ürün çeşitliliğini arttıran bir firma olduklarının altını çizen Sarvan, ürünlerinin sertifikasyon ve garanti süreçlerini ziyaretçilerine aktaracaklarını belirtti. Tarık Sarvan fuarın, ülkemizin enerji geleceğinde olumlu bir resim ortaya koyacağını vurguladı.

Anahtar Kelimeler: ENERJİ ÜRETİM AĞINI GENİŞLETİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ANSİAD BORSA´NIN KONUĞU OLDU
ANSİAD BORSA´NIN KONUĞU OLDU
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Sadi Kan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Antalya Ticaret Borsası´nı ziyaret etti.
ŞEHİRCİLİK FUARI´NDA DOSTLUK RÜZGARLARI
ŞEHİRCİLİK FUARI´NDA DOSTLUK RÜZGARLARI
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Fuar dostluk köprüsü kuruyor” dedi.
CW ENERJİ BÜYÜK FUAR´DA
CW ENERJİ BÜYÜK FUAR´DA
Firmamız CW Enerji Sanayi Ticaret ve Limited Şirketi olarak 21-24 Şubat tarihleri arasında İran´ın Tahran kentinde düzenlenen 10. Uluslararası Yenilenebilir Enerji, Aydınlatma ve Enerji Tasarruf Fuarına katıldı.
GÜNEŞ ENERJİSİ ROTAYI İRAN PAZARINA ÇEVİRDİ
GÜNEŞ ENERJİSİ ROTAYI İRAN PAZARINA ÇEVİRDİ
- Türkiye´nin lider güneş paneli üreticisi CW Enerji Müh. Tic. Ve San. Ltd. Şti., yenilenebilir enerji sektöründe dev atılım yapan İran ile güneş paneli ürün tedariki konusunda anlaşma imzaladı.
KEPEZ SAMUT COMFORT´LA UÇUYOR
KEPEZ SAMUT COMFORT´LA UÇUYOR
206 bin metrekarelik ‘Yeni Emek Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi´nin temellerini düzenlenen törenle atılırken proje 18 ay gibi kısa bir zamanda bitirilecek.
TÜFE SON 6 YILIN EN DÜŞÜĞÜ ÇIKTI
TÜFE SON 6 YILIN EN DÜŞÜĞÜ ÇIKTI
Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu´nun (TÜİK) açıkladığı Ocak ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.
HİNTLİ İŞADAMLARI ANTALYA OSB´DE
HİNTLİ İŞADAMLARI ANTALYA OSB´DE
Hintli işadamlarından oluşan alım heyetini kente getiren Antalya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Maharashtra Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği protokolü imzalayıp Bölge sanayicileri ile Hintli işadamlarının yüz yüze görüşme yapmasını sağladı.
KİMYA SEKTÖRÜ İSPANYA´YI SEVDİ
KİMYA SEKTÖRÜ İSPANYA´YI SEVDİ
Türkiye´nin en çok ihracat gerçekleştiren üçüncü sektörü konumundaki kimya sanayinin ihracat performansı yükselmeye devam ediyor. Kimya sektörünün Ocak ayındaki ihracatı 2017 yılı Ocak ayına göre yüzde 10,05 artarak 1 milyar 357 milyon dolar olarak gerçekleşti.
BAKANLIK TARIM SEKTÖRÜNÜ DİNLEDİ
BAKANLIK TARIM SEKTÖRÜNÜ DİNLEDİ
Antalya Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı, Antalya Ticaret Borsası ev sahipliğinde Borsa toplantı salonunda yapıldı.
KARİYER YOLU SIKINTI DOLU
KARİYER YOLU SIKINTI DOLU
Türkiye´de çalışanlar kariyerlerinde yükselmek için neleri göze alıyor?
TÜRKİYE YILDA BİN 832 SAAT ÇALIŞIYOR
TÜRKİYE YILDA BİN 832 SAAT ÇALIŞIYOR
Dünyada en fazla çalışan ülkeler açıklandı. Peki, Türkiye kaçıncı sırada?
İLK TAPULAR ANTALYA OSB´YE DEVİR EDİLDİ
İLK TAPULAR ANTALYA OSB´YE DEVİR EDİLDİ
Antalya OSB´nin 900 dönüm daha büyümesini sağlayacak arazilerin hak sahipleri, tapularını Bölge Müdürlüğüne devir etmeye başladı. İlk tapular düzenlenen tören ile devir alındı.
MANİSA´NIN GES´LERİ CW ENERJİ´DEN
MANİSA´NIN GES´LERİ CW ENERJİ´DEN
Türkiye´nin Lider Güneş Paneli Üreticisi CW Enerji tarafından Manisa ili Kırkağaç ilçesinde yapılan 4963,98 kWp gücünde arazi GES´in geçici kabulü yapıldı.
İŞ DÜNYASINA YENİ SOLUK: ARABULUCULUK
İŞ DÜNYASINA YENİ SOLUK: ARABULUCULUK
İşçi-işveren uyuşmazlıklarında dava şartı haline gelen arabuluculuk iş dünyasında yeni bir dönem başlatacak
2018 YILI İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN YILI OLACAK
2018 YILI İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN YILI OLACAK
MiaVita Beytepe Yatırımcısı Nurettin Yılmaz 2017 yılının inşaat sektörü açısından olumlu gelişmelerin yaşandığı bir yıl olduğunu söyledi.
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Antalya için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:21 08:01 13:10 15:42 18:01 19:28
Düşmanlarınızın en kuvvetlisi içinizdedir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
GÜNDEM
SPOR
DÜNYA
POLİTİKA
ADAYLAR
EKONOMİ
MAGAZİN
YAŞAM
SAĞLIK
KÜLTÜR SANAT
EĞİTİM
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları